Čist pralni stroj = dišeče perilo: Kako pravilno očistiti pralni stroj

Veliko ljudi niti ne pomisli, da je treba pralni stroj nekako vzdrževati. "Navsezadnje gre za napravo, ki sama poskrbi za proces čiščenja. Na ta način samodejno poskrbi zase." Resnično, to mnenje je daleč od resnice. Ne le, da se pralni stroj s svojo običajno dejavnostjo preprosto ne očisti sam, temveč lahko njegova uporaba celo povzroči zamašitev. To nato seveda zmanjša kakovost pranja in povzroči neprijetne vonjave. Navsezadnje gre za stroj, ki iz perila odstranjuje umazanijo, to pa lahko sčasoma povzroči težave.

 

Kako torej očistite pralni stroj?

Čiščenje pralnega stroja poteka v več fazah. Ločeno morate poskrbeti za njegov boben, gumijasta tesnila, predal za pralno sredstvo in filter.


Boben pralnega stroja

 

1. Boben pralnega stroja

Čiščenje bobna je v današnjem času večkrat najlažja naloga. Pravzaprav imajo zdaj številni pralni stroji poseben cikel, ki opravi prav to. Z njim je enostavno odstraniti ostanke ali vonjave. Kaj storiti, če vaš pralni stroj nima takšnega cikla? Ni problema, saj si lahko zlahka pomagate sami. Za sam boben uporabite posebna čistila (v prahu/gelu/tableti) in pralni stroj poganjajte prazen. Vendar pa je glavni razlog, zakaj vam bo ta postopek pomagal znebiti se bakterij, da zaženete najdaljši program na meniju. Najbolje pri 90 ali vsaj 60 stopinjah.

Za sam boben zadošča uporaba posebnih detergentov (prašek/gel/tablete) in prazen pralni stroj. Glavni razlog, zakaj vam bo ta postopek pomagal znebiti bakterij, pa je ta, da izvajate najdaljši program na meniju. Idealno pri 90 ali vsaj 60 stopinjah.

''Babičin nasvet'' je, da lahko pralno sredstvo izdelate sami iz tistega, kar imate doma - v svoji kuhinji. Pri tem naj bi pomagala kis ali soda bikarbona.

Prva metoda je, da 300-400 ml kisa nalijete neposredno v boben in zaženete najdaljši cikel pranja. Za drugo metodo boste potrebovali 2 zavojčka sode bikarbone, ki ju vlijete v boben pralnega stroja in nadaljujete kot pri kisu. Nenazadnje lahko uporabite tudi kombinacijo obeh sestavin, ki naj bi se prav tako spopadla z močnimi ostanki.

V vseh treh primerih pa je vsekakor treba biti previden. Kis je agresivna kislina. Ne deluje dobro na gumijasta tesnila in lahko ob pogosti uporabi povzroči poškodbe. Še posebej, če bi dodali večjo koncentracijo kisa, kot smo jo navedli. Če bi vseeno želeli preizkusiti to metodo, vam ne priporočamo, da pralni stroj čistite pogosteje kot 2-krat na leto.

 

Gumijasta tesnila Dozirnik detergenta Filter v pralnem stroju

 

2. Gumijasta tesnila

Na gumijastih tesnilih se nahajajo številni delci umazanije v obliki las ali ostankov tkiva. Guma okoli vrat namreč zadržuje vlago. Zato se tam tvorijo bakterije, sčasoma pa tudi plesen in plesni. Ker je ključ do čistoče pralnega stroja preprečevanje nastajanja umazanije - vrata pralnega stroja morajo po vsakem pranju ostati vsaj rahlo odprta. Tako preprečite najhujše. Toda ko gre za vzdrževanje čistoče pralnega stroja, to vsekakor ni dovolj. Če je na njem vidno veliko umazanije, jo poberite. Nato boste potrebovali vlažno krpo, s katero boste obrisali obod celotnega gumijastega tesnila. Če je še vedno umazan, bo za to poskrbela stara zobna ščetka. Pri tem vam lahko pride prav tudi blag detergent ali soda bikarbona. Zmešajte jo z malo vode, da dobite pasto. Z njo lahko nato očistite vse prej odporne ostanke.

 

3. Predal z detergentom

Predal za detergent je običajno odstranljiv. Zaradi tega dejstva je njegovo vzdrževanje veliko lažje. Običajno se izvleče. Pri nekaterih modelih ga je mogoče odstraniti z močnejšim potegom, pri drugih pa ima gumbe (običajno na vrhu predala za mehčalec tkanin). Mesto, od koder ste ga izvlekli, obrišite s krpo.
Nato ga sperite pod tekočo vodo in po potrebi dodajte detergent. Za odstranjevanje ostankov pralnega sredstva in mehčalca za perilo je lahko ponovno uporabna zobna ščetka. Ko se posuši, ga preprosto vstavite nazaj.

 

 

 

4. Filter

AČe ne veste, kje se nahaja, preverite, ali je v priročniku. V večini primerov pa se nahaja na spodnji desni strani sprednjega dela pralnega stroja. Ko odstranite njegov pokrov, se lahko takoj izlije majhna količina vode. Zato je pomembno, da pod pokrov položite suho krpo ali brisačo in ga odprete šele potem. Odstranite filter (tudi v tem primeru bo verjetno iztekla voda). S temeljitim izpiranjem pod tekočo vodo odstranite vso umazanijo in lase. Čistiti ga je treba nežno, nikakor ga ne drgnite s krtačo. Dovolj je, da z roko poberete vse, kar je ujeto v notranjosti. Ko končate, posušen filter postavite nazaj na svoje mesto in tesno zaprite pokrov.  

 

5. Zunanja stran pralnega stroja

Na koncu morate uporabiti le vlažno krpo z blagim detergentom. Z njo obrišite zunanjo stran pralnega stroja. Prepričajte se, da so vsi ostanki detergenta temeljito odstranjeni, in končali ste.

 

 

Preprečevanje neprijetnih vonjav

Kot smo že omenili, da vaš trud ne bo zaman, je pomembno, da upoštevate osnovna pravila za preprečevanje nabiranja umazanije. Vrata pralnega stroja morajo po vsakem pranju ostati odprta. Ni treba, da so na široko odprta - nekaj centimetrov je dovolj, da se notranjost pralnega stroja posuši in da v njem ne ostane odvečna vlaga. Iz istih razlogov je priporočljivo, da predal za pralna sredstva po pranju pustite odprt. Vsaj enkrat ali dvakrat na mesec je koristno, da perilo operete pri 60-90 stopinjah. Visoka temperatura namreč inaktivira bakterije. Za daljšo življenjsko dobo pralnega stroja je priporočljivo, da namesto običajnih mehčalcev perila uporabljate olja za perilo.

Priporočeni odmerek pralnih olj Giovani® je v primerjavi z običajnimi mehčalci tkanin minimalen. Tudi iz tega razloga je pralni stroj manj obremenjen. Obsežni mehčalci tkanin s svojo formulo zamašijo vaš pralni stroj, zaradi česar perilo po pranju postopoma ne diši več dobro. Z našimi pralnimi olji bosta vaše perilo in vaš dom lepo dišala več dni. Vaš pralni stroj bo brez nepotrebnih ostankov, kar bo podaljšalo njegovo čistočo in sčasoma tudi življenjsko dobo.

Z upoštevanjem zgoraj navedenih korakov boste zagotovili, da bo vaš pralni stroj deloval brezhibno in vam zagotavljal kakovostne storitve še vrsto let.