Statična elektrika na perilu

Verjetno vas je že kdaj "zbodla" elektrika, ko ste oblačili svojo najljubšo majico. To je pojav, ki se pojavi ob stiku dveh teles (najpogosteje pri trenju), zaradi česar se na njuni površini nabere električni naboj, ki prehaja z enega materiala na drugega. To povzroči neravnovesje med negativnimi in pozitivnimi naboji na obeh površinah. Ker se predmeti z nasprotnimi naboji privlačijo, se oblačila zaradi statične elektrike začnejo lepiti skupaj. Ta pojav je precej pogost. Poimenujemo ga statična elektrika na perilu po pranju. V tem članku boste izvedeli, zakaj pride do tega pojava in kako se ga učinkovito znebiti.

 

Pojav statične elektrike na perilu

Statična elektrika nastane zaradi trenja tkanine. Med pranjem pride do intenzivnega trenja med perilom, ki ustvari električni naboj. Ko se perilo posuši, električni naboj ostane na površini tkanin.

Ta naboj lahko povzroči, da se tkanine magnetno privlačijo med seboj ali na druge površine. Tkanina se lahko "prilepi" na telo osebe, kar je lahko zelo neprijetno.

 

 

 

Statična elektrika v oblačilih je pojav, ki ga lahko opazimo zlasti v bolj suhem in hladnem delu leta. Nastane, ko se dva različna materiala drgneta drug ob drugega in prenašata električni naboj. Nastane med dvema kosoma oblačil ali med oblačilom in kožo.

Vzroki za statično elektriko v oblačilih

Statično elektriko povzročajo električni naboji. Dva materiala se začneta drgniti drug ob drugega, elektroni začnejo prehajati z enega materiala na drugega. Eden se nabije z negativnim nabojem (material pridobi presežek elektronov), drugi pa s pozitivnim nabojem. Ta pojav se imenuje tudi triboelektrični učinek.

Kombiniranje sintetičnih materialov, kot so poliester, najlon in akril, poveča nastajanje statične elektrike, saj ti materiali ustvarjajo in ohranjajo statično elektriko bolj kot naravni materiali, kot sta bombaž ali volna. So neprevodni, kar pomeni, da se električni naboji kopičijo na površini, saj se ne morejo zlahka razpršiti.

Vplivi na okolje

Okolje ima pomembno vlogo pri nastajanju statične elektrike. Ker je voda v zraku v poletnih mesecih ali na območjih z visoko vlažnostjo prevodna, se statični naboji lažje razpršijo. Pozimi se vlažnost zmanjša, kar povzroči kopičenje nabojev na površini materialov.

Posledice in nevšečnosti

Statična elektrika v oblačilih povzroča več nevšečnosti, kot je občutek šoka, ko se dotaknemo nekoga drugega ali kovinskega predmeta. Povzroča tudi estetske nevšečnosti, saj se oblačila lepijo na kožo ali drug kos oblačila, kar je pogosto neprijetno, pri poskusu urejanja las pa se lasje privlačijo na oblačila, zaradi česar se "dvignejo".

Nasveti in triki za odpravljanje statične elektrike

  • Za pranje uporabite parfum. Ne le, da se boste znebili statične elektrike na oblačilih, ampak bo vaše perilo tudi lepo dišalo. Če jih nimate doma, je enako učinkovit tudi kis.
  • Volnene kroglice za sušilni stroj prav tako lahko pomagajo, najdete jih v ponudbi Giovani®.
  • Uporabite vlažilno sredstvo ali vodo. Če po pranju na perilu opazite veliko statične elektrike, ga lahko poškropite z nežno mlačno vodo ali uporabite sprej za vlaženje tkanin.
  • Uporabite zaščitno vrečko, namenjeno pranju občutljivega perila.
  • Na notranjo stran oblačila, kjer ne bo vidna, namestite varnostni zatič.
  • Žični obešalnik lahko odvzame del električnega naboja. Tik pred oblačenjem ali po njem z obešalnikom potegnite po notranji strani oblačil, da zadržite statično elektriko. To zelo dobro deluje skupaj s svilo.


Statična elektrika na vašem perilu za vas ne bo več strašila. Borite se proti njej z našimi nasveti in si tako naredite življenje nekoliko bolj prijetno.